Oficiální stránky RK Jablonec nad Nisou o.s.

Doporučené vybavení závodníka

28. dubna 2013 v 16:00 | bezabara |  INFORMACE nejen pro rodiče

Protože nám děti pomalu dorůstají do věku, kdy už se nebudou na vodě pouze vodit, máme jaro s nevyzpytatelným počasím, zkrátka třeba se zde dozvíte nové tipy či informace. Nejen pro mladší členy, ale i pro starší to mohou být užitečné informace...Pokusím se zde nastínit, co všechno by se mělo vyskytovat ve vybavení rychlostního kanoisty/kajakáře, holky nebo kluka..

Oblečení: Určitě je vhodné pořídit funkční oblečení - termotrika, které mají funkci hřát, i když jsou mokrá, odvádějí vlhkost od těla

Do chladného počasí jsou vhodné NEOPRENOVÉ PONOŽKY, NÉ BOTY, do kajaku je podrážka opravdu nevhodná. Na kanoi mohou být i boty.
Jako ochrana rukou, především šlach na zápěstí, kde může v chladném počasí při zatížení vzniknout nepříjemný zánět, je dobré pořídit NÁTEPNÍKY, také z neoprenu

Nejlepšé kalhoty do lodě jsou klasické elasťáky, krátký, dlouhý, tříčtvrťáky... Dají se koupit za pár korun v sekáči, nebo u číňanů se občas dají objevit. Dražší varianta jsou elasťáky značkové, které se u kajakářů na zadku prošoupou uplně stejně jako levná varianta :) A do horšího, třeba i deštivého počasí, se mi osvědčila softschelová vesta, která nechá záda v suchu a rukám umožní volný pohyb...
ROZHODNĚ NEVHODNÉ jsou tlusté bundy nebo mikiny, flísky, zkrátka cokoliv, co nasákne vodu (ve flísce se opravdu špatně plave :D ) plandavé tepláky,...

Vybavení: Kromě oblečení je možné dítěti pořídit i některé vlastní vybavení, které se sice v loděnici vyskytuje, ale v dosti omezené formě. Především se jedná o špricdeky, které jsou užitečné také především za chladného, nebo deštivého počasí. Špricky má v nabídce několik českých výrobců a prodejců, j možné ji koupit na závodech, kde se občas vyskytují na stáncích, nebo přes internet. Pozor jen na typ špricky, musí být pro rychlostní kanoistiku, aby seděla na rychlostích lodích, také se vyrábějí špricky na K1 nebo menší na MK1.

Podobná situace je s pádlama pro žáky a starší. Pádel máme dostatek pro benjamínky a menší žáky. Pro starší závodnky je opět možnost oddílu poskytnout odpovídající pádlo omezená. V pozdějším věku jsou vyšší požadavky na pádlo tzv. na míru a i vzhledem k počtu dětí v loděnici se ne vždy podaří poskytnout přesně odpovídající velikost listu, délku nebo typ. Pokud někdo z rodičů bude mít zájem koupit svému dítěti vlastní pádlo, určitě to uvítáme a myslím, že až dítko odroste, najde se buď v oddíle, nebo i v jiném oddíle dědic, kterému bude opět pasovat a třeba ho odkoupí. Dnes je možné pádlo vybavit sponkou s půlenou žerdí, a tak lze pádlo po určitou dobu prodlužovat s růstem dítěte.
Klasická, levnější pádla vhodná pro žáky,v různých kvalitách, vyrábí několik výrobců v čechách - již výše uvedený odkaz www.zastera.cz, nebo

pokud chcete opravdu špičku mezi pádly, což je vhodné investovat do dorostenců a starších, jsou na výběr pádla značky GUT (z ČR), Braca, Jantex, Plastex,..., přičemž GUT je český výrobce, ostatní jsou ze zahraničí. Takové pádlo je celouhlíkové, cena se pohybuje okolo 10 tis.

Stejná situace se týká lodí. Oddíl se sice snaží v posledních letech rozšiřovat množství kvalitních závodních lodí v loděnici, ale vzhledem k finančním možnostem ne vždy můžeme vyhovět představám závodníka. Jedna loď se - podle výrobce a kvality - pohybuje cenově v rozmezí 25-70 tis za K1, možná se dá sehnat K1 i za víc, ale v takových cenách už ani nehledáme.Ceny se liší především podle použitého materiálu a technologie výroby.
Cenově dosažitelné a zároveň slušné lodě vyrábí hned několik výrobců v Čechách či na Slovensku - Zástěra, Havel či slovenská Vajda. Mezi špičkové lodě se řadí výrobci Plastex a především Nelo. Kromě zmíněných jsou méně známí výrobci Regatta či Zedtech.

Pokud se pustíte do některé z těchto akcí, je nejlepší poradit se přímo s výrobcem, který doporučí přesné parametry vyhovující vašemu malému závodníkovi, a to jak u pádel, tak u lodí :)

ZIMNÍ VÝBAVA: protože netrénujeme pouze v létě na vodě, ale i v zimním období, mělo by také každé dítko mít BĚŽKY!!! Není nutné vlastnit závodní pár lyží, stačí prkna, která umožní pohyb podobný lyžování. Na běžkách nezávodíme, pouze na nich získáváme jistou fyzickou kondici a k tomu opravdu postačí základní vybavení :)

Jako doplňky k činnosti mlže dítko mít k dispozici švihadlo, balanční míč, TRX, které využije na posilování během treninku, nebo mezi dveřma do pokojíčku hrazdu, ...

Řídíme se pravidlem - když se něco dělá, tak pořádně. A pokud chcete dělat kanoistiku pořádně, nestačí mít ji pouze koníčkem, musí se stát Vaším způsobem života, nejlépe celé rodiny... :)


 


Komentáře

1 Lizok Lizok | 9. prosince 2016 v 11:05 | Reagovat

Pro všechny, co potřebují pořídit kvalitní termpoprádlo pro děti-
https://www.nejoutdoor.cz/termopradlo-3/

2 ZdenekS ZdenekS | E-mail | 17. ledna 2017 v 20:52 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na rkjablonec.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.